Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

  Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar Yük veya Yolcu taşımacılığı yapan; Kamyon çekici, tanker ve otobüs, ticari taksiler ile “A” türü yolcu taşımacılığı yapan araçları kapsamaktadır.

“Kış lastikleri üzerinde M+S işareti veya kar tanesi işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerde kış lastiği yerine geçer. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri (çekerler) üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.”

 

Bu itibarla sürücülerin öncelikli olarak, can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmamaları ve trafikte seyreden diğer araç sürücülerinin; karayolunda güvenli bir şekilde seyretmeleri açısından bu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 715 lira ceza kesilecek.

Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek

 

 

UA-47724786-1