Uzun Dönem Fluence Kiralama

Kısa ya da uzun süreli araç ihtiyacımızı karşılamak için tercih ettiğimiz bir yöntem olan araç kiralama, geniş bir açıdan bakıldığında, araç satın alma işlemine göre müşterilere önemli bir takım avantajlar sağlar.Her ne kadar uzun vadeli banka kredileri, araç almak isteyenleri finansman olarak rahatlatsa da, son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan uzun süreli araç kiralama, araç ihtiyacını karşılama konusunda ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Detaylara girmeden önce, araç kiralamanın 2 önemli avantajına değinmekte fayda var. Araç almak istediğinizde peşinat ve aylık ödemelerin yanı sıra aracın zorunlu trafik sigortası yaptırmak için ekstra bir bütçe ayırmak zorundasınız. Ayrıca tüm bakım ve tamir masrafları da bütçenize yük olarak dönecektir. Bunun yanında kaza durumlarına karşı yeni aldığınız aracınızı korumaya almak istediğinizde araç kasko fiyatları yine bütçenizi gözden geçirmenize neden olacaktır. Üstelik aracın nasıl bir arıza çıkartacağını yani dönemsel olarak bütçenize ne kadarlık bir yük bindireceğini öngöremezsiniz. Tabi muayene masrafları ile motorlu taşıtlar vergisinin yaratacağı masrafları da unutmayalım.

Araç kiralama alternatifinde ise, ödemeleriniz sabit ve düzenli şekilde olacağı için aylık giderinizi belirleyebilir ve kendinize en uygun fiyatta olan aracı kiralayabilirsiniz. Yani satın aldıktan sonra sürprizlerle karşılaşmazsınız. Gelelim detaylara…

Araç yenilemek açısından araç kiralamanın avantajları

Araç kiralama yöntemini tercih ettiğinizde, dilediğiniz zaman kiraladığınız aracı değiştirme özgürlüğüne sahip olursunuz. Yani alım satım işlemleri için zaman kaybetmezsiniz. Tabi ki değer kaybı riskini de böylece elemiş olursunuz.

Sigorta ve operasyonel işler bakımından araç kiralamanın avantajları

Zorunlu trafik sigortası dahil tüm sigorta maliyetleri kiralama yapan firma üzerindedir. Üstelik kiralık araç ile kaza yaptığınızda, aracınız tamir edilene kadar benzer özelliklerdeki bir ikame araç ile hasarlı aracınız değiştirilir. Yani herhangi bir iş kaybına uğramazsınız.

Bakım açısından araç kiralamanın avantajları

Kiraladığınız aracın tüm tamir ve bakım masraflarını karşı firma üstlenir. Yani kiraladığınız araç ne sorun çıkartırsa çıkartsın bakım masrafları araç kiralama şirketi tarafından karşılanır. Üstelik yukarıda da belirttiğimiz üzere, uzun süreli bakım ve tamir işleri süresince tarafınıza ikame bir araç temin edilir.

Vergi bakımından araç kiralamanın avantajları

Araç satın alma, amortisman ayırabilme açısından bir avantaj sağlasa da, KDV bir maliyet unsuru olarak karşınıza çıkar. Araç alımı sırasında ödenen KDV indirim olarak değerlendirilemez, maliyet veya gider olarak gösterilebilir. Araçlar için ödenen Motorlu Taşıt Vergisi gider olarak kaydedilemez.. Kiralama yöntemi tercih edildiğinde, kiralama yapan şirket adına kesilen aylık kira faturasındaki KDV miktarı, takip eden ilk ay ödenecek KDV’den mahsup edilebilir. Aylık kira bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilanço döneminde gider olarak kaydedilebilir.

UA-47724786-1