Ankara Gezilecek Yerler

Başkent Ankara gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Ankara deyince aklımıza ilk siyaset gelse de Ankara’mız tarihi yapıları , parkları ve ilçelerindeki doğal milli parkları ile meşhurdur.

Ankara’da Gezebileceğiniz Yerler ;

  1. HAMAMÖNÜ

Hamamönü Ankara Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir bölgedir. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken yerde kültürel ve sanatsal faaliyetler oldukça yoğundur. Hamamönün de 19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılmış sokakları, uygun fiyatlı kafe ve restoranlar bulunmaktadır. 

2.ANKARA KALESİ

Ankara’da yüksek bir tepe üzerinde kurulun Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin başkenti olan Ankara’da kalenin hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanılması nedeni ile hemen hemen her dönemde bakım ve onarımının yapılması günümüze kadar ulaşma nedenlerinden biridir. Bu gün geçen yüzyıldan kalan Osmanlı evleri kalenin iç kısmında yer almaktadır. Kale duvarları 8-10 m. yüksekliğe kadar büyük blok taşlardan, üst kısımları ise tuğladan inşa edilmiştir. İç kaledeki kulelerin yüksekliği 14 ile 16 m. arasında değişmektedir.
Ankara Kalesini gezdikten sonra etrafında bulunan antikacılardan , tarihi halı ve kilimcilerden alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca kalenin etrafında hediyelik eşya firmalarını gezebilir farklı konseptlere sahip cafelerde dinlenebilirsiniz.
3.EYMİR GÖLÜ

Ankara’nın merkezine yakın olan Eymir Gölü etrafı çamlarla kaplı ve muhteşem doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Ankara’lılar için harika bir nefes alma yeridir. Eymir gölü etrafında yürüyüş yapabileceğiniz gibi , kendi bisikletiniz veya kiralayacağınız bir bisikletle etrafında tur atabilirsiniz.

4.MOGAN GÖLÜ

Ankara’nın merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Mogan Gölü kıyılarında oldukça yoğun balık bulunmaktadır. Mogan Gölü 100 den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

5.ÇAMLIDERE

Muhteşem doğası , gölleri , suları ve parklarıyla meşhur ilçemiz Çamlıdere Ankara’ya 95 km uzaklıkta. E-5 Karayolu ve TEM Otoyoluyla 45 dakika, Esenboğa havaalimanına  ise 1 saat uzaklıktadır. Saklı Cennet olarak bilinen Çamlıdere’de mükemmel vakit geçirebileceğiniz yer bakımından oldukça zengindir.

İlçede Büyük Evliyalardan Hz. Ömer’in Torunlarından Şeyh Ali Semerkandi Hz.’nin kabri bulunmaktadır. İnanç Turizminde önemli bölgelerden olan Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Hz.’ne ait külliyesi ve müzesi ile İnanç Turizminde önemli yol kat etmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından Mübarek zaatı ziyarete gelenler İlçenin diğer güzelliklerine de hayran kalmaktadırlar.

Çamlıdere bir Müzeler Şehri olmuştur, ilçede açılan Türkiye’nin ilk Doğa ve Hayvan Müzesi, Çamlıdere Kültür Evi, Tarım Müzesi, Şeyh Ali Semerkandi Müzesi, Semerkandi Evi ve Kutsal Emanetler Müzesi ile kültür turizminde son zamanların gözdesi olmuştur.

Çamlıdere Belediyesinin çalışmalarıyla ilçede projesi devam eden Oyuncak Müzesi, Terazi ve Tartı Müzesi, Akeo (Medeniyetler Müzesi) ve Soba Müzesi de yakın zamanda hizmete açılacak olan Müzeler arasındadır.

UA-47724786-1